Contact Us 417-256-1025 or 888-485-9390
Ozark Area Network
Horse TraderOzark Regional News Talk RadioKUKU Oldies 100KKDY 102.5KSPQ Q94 Jack FM96.9 The Fox

The Liberty Boys Track and Field team became back to back district champions for the first time in school history.  After winning their first district title in 2012, the boys made a goal of winning conference and district again this year, and they backed it up in a dominating fashion.  A school record 168 points were scored Monday at Fair Grove, Missouri Class 2 District 6 competition.  Top four in each event will advance to Class 2 Sectionals in Fair Grove, Saturday, May 11, starting at 12 noon.

 

Men – Class 2 – Team Rankings – 18 Events Scored
===============================================================================
1) Liberty (Mountain View)    168        2) Strafford             115
3) Mountain Grove              93         4) Fair Grove              78
5) Willow Springs              66           6) Licking                    57
7) Skyline                         45            8) Plato                      27
9) Cabool                      18              10) Pleasant Hope      10
10) Sparta                      10              12) Gainesville             8
13) Conway                       5

 

District Champions

100m Dash    Jaelon Acklin

400m Dash    Denton Postlewait

800m Run      Denton Postlewiat

High Jump     Lucas Moehlenbrock

1600m Run    Daylan Quinn

3200m Run    Jasper Bunton

4x400m Relay   Jaelon Acklin, James Denton, Denton Postlewait, Trenton Bush

4x800m Relay    Denton Postlewait, Trenton Bush,

                     Carlos Hernandez, Daylan Quinn

 

Top Four Qualify for sectionals

110High Hurdles   Jaelon Acklin  2nd

800m Run              Daylan Quinn   2nd

1600m Run            Jasper Bunton  2nd

4x200m Relay       Jaelon Acklin, James Denton, Austin Smotherman,

                                 Trenton Bush                       2nd

Shot Put                Adam Niehaus  2nd

Discus                   Adam Niehaus   3rd

Triple Jump           James Denton   4th

Shot Put               Cody Fidonik     4th

300m H                Austin Smotherman 4th

3200m Run          Daylan Quinn       4th

 

 

 

 

 

LIBERTY GIRLS finish 8th with 42 points

the following is the sectional qualifiers for the girls

 

High Jump           Jordan Owens    1st

400m Dash      Kelsey Caldwell    3rd

100m Dash      Kelsey Caldwell     4th

4×100 Relay    Kelsey Caldwell, Kaitlyn Raith, Johanna Walkup, Jessi Dowler   4th

4×400 Relay    Kelsey Caldwell, Kaitlyn Raith, Johanna Walkup, Jordan Owens  4th

 

Women – Class 2 – Team Rankings – 18 Events Scored
===============================================================================
1) Strafford                  139        2) Fair Grove                 99
3) Willow Springs          63        4) Pleasant Hope              62
5) Licking                     54        6) Plato                      49
7) Mountain Grove       44        8) Liberty (Mountain View)    42 
9) Sparta                      39       10) Cabool                     28
11) Houston                     25       12) Hartville                  19
13) Conway                      14       14) Skyline                     7
15) Gainesville                  3

 

For all the results of all events, boys and girls.

 

Comments are closed.